Rosenkålssalat med gulerod, æble og kerner
Tilberedning
60+ min - 4 personer
- Kom rugkernerne i en gryde, og skyl dem igennem i koldt vand. Hæld vandet fra, og kom rent vand på, så det dækker.
- Bring gryden i kog, og kog rugkernerne i ca. 50 min. ved lav varme – husk at holde øje med, at der hele tiden er vand på, så kernerne ikke koger tør. Kernerne kan evt. også koges dagen i forvejen og opbevares i køleskabet, så de er klar, til du skal lave salaten.
- Tag kernerne af varmen, og kom dem i en skål. Mariner dem med lidt salt, 1 spsk. eddike og 1 spsk. olivenolie, så de suger smagen til sig, mens de køler af.
- Skær roden af rosenkålene, og tag de grimme yderblade af og kasser dem.
- Skræl gulerødderne, skær æblerne ud i kvarter, og fjern kernehusene. Snit rosenkål, gulerødder og æbler i tynde skiver, og kom dem i en skål. Vend sammen med de afkølede rugkerner, resten af olivenolien og eddiken, honning, salt og friskkværnet peber.
- Pluk og hak mynten, vend den i salaten, og drys til sidst med skovsyre på toppen.
- Server salaten som en selvstændig salat eller som tilbehør til fjerkræ, lyst kød eller fisk.
Opskrift og foto venligst udlånt fra bogen Spis af Mikkel Karstad